تاریخچه عجیب اعضای مصنوعی؛ مصر پیشرو در پزشکی

10/4/2020, 2:47:37 PM

به گزارش سایت تاریخ جهان، از دست دادن یک دست یا پا نباید مانع زندگی کردن فرد شود. این باوری است که بسیاری از افراد امروزه آن را به مثابه یک اصل انکار ناپذیر می‌بینند. اما زندگی برای افرادی که با نقص عضو به دنیا می آمدند یا در جنگ و حوادث اعضای بدن خود را از دست می‌دادند همیشه ساده نبوده است.


انسان ها از دیرباز علاقه داشتند تا مشکلات فیزیکی بدن را برطرف کنند و مردم که مهمترین سرمایه هر ملتی بودند را زنده و کارا نگه دارند. از همین رو اختراع و تولید اندام های مصنوعی از جمله داستان های است که با طلوع تمدن بشری کره خورده است.


پروتزهای اولیه


به اندام های ساختگی یا اندام مصنوعی به انگلیسی "پروتز" می‌گویند. این اندام های مصنوعی جایگزین اندام از دست رفته می شوند تا بتوانند بخشی از عملکرد از دست رفته آن اندام را بازگردانند.

اولین نمونه از پروتز های کشف شده یک انگشت پا متعلق به یک زن مصری است. این انگشت پا که گویی عضو چندان پر اهمیتی هم نیست متعلق به زنی نجیب زاده است که بین سال های 950 تا 710 پیش از میلاد زندگی می‌کرده. محققان علت این اندام سازی عجیب در آن زمان را اهمیت پوشیدن صندل های انگشتی برای زنان مصری آن روزگار می‌دانند. اینطور می‌توان فهمید که آن انگشت شصت مصنوعی چه اهمیتی در شان و شخصیت این زن در اجتماع داشته.روم باستان


اگر سریال "گیم آو ترونز" را دیده باشید حتما به خاطر دارید که "سر جیمی لنیستر" دست خود را از دست داد و آهنگر برای او دستی مصنوعی ساخت. مشابه همین داستان در واقعیت هم رخ داده است. ژنرال "مارکوس سرجیوس" در جنگ "پونیک دوم" دست راست خود را از دست داد. بعدا برای او دست مصنوعی از آهن ساختند که بتواند با آن سپر را در دستش نگه دارد.


جنگ و اندام مصنوعی


جنگ بد است اما نه برای علم پزشکی. همیشه جنگ ها منجر به کشته شدن تعداد زیادی پزشک و پرستار می‌شود اما در عین حال فجایع جنگی مانند قطع عضو، دفرمه شدن اعضا و بیماری های مختلف پزشکان را مجبور می‌کند که به دنبال راه حلی برای این مشکلات بگردند. جنگ داخلی آمریکا تعداد چشمگیری مجروح جنگی به جا گذاشت که دچار قطع عضو شده بودند و همین اتفاق، تقاضا برای اندام مصنوعی را افزایش داد. به دنبال این اتفاق "جیمز هانگر"، یک سرباز شمالی اولین پای مصنوعی متحرک را اختراع کرد. این پای مصنوعی تا آن زمان پیشرفته ترین اندام ساخته شده بود که در قسمت زانو و مچ پا لولا می‌خورد.

جنگ های جهانی


جنگ های جهانی، ماشین های آدم کشی بودند که تعداد بیشماری مجروح و قطع عضو به جا گذاشتند. در این زمان اختراع و تولید گسترده و صنعتی اندام های مصنوعی اعم دست و پای مصنوعی، چشم مصنوعی و حتی توجه ابعاد زیبایی شناسانه این اندام ها رونق پیدا کرد.

اندام های مصنوعی امروزی


امروزه اندام های مصنوعی با استفاده از الیاف کربن و ساید موارد ترکیبی سبک و محکم ساخته میشود. در ساخت پروتز ها دقت میشود تا نهایت کارایی و زیبایی و تطابق رنگ پوست در نظر گرفته شود. برخی از اندام های مصنوعی ساخته شده به دست بشر از خود اندام واقعی هم کارایی بیشتری دارند و بهتر عمل میکنند. ساخت اندام مصنوعی و پروتزها به سرعت در حال پیشرفت است و زندگی را برای افرادی که دارای نقص عضو هستند راحت تر کرده است.
منبعدسته بندی هابرچسب ها

  • جنگ
  • جنگ جهانی اول
  • جنگ جهانی دوم
  • جنایات جنگی
  • پزشکی
  • بدن انسان
  • جنگ داخلی