تولستوی، با کوله بارش در آخرین سفر زندگی، از مسکو به سمت زادگاهش

۱۳۹۹/۷/۲۴ - ‏ ۵:۵۸:۱۹

به گزارش سایت تاریخ جهان، تولستوی نویسنده بزرگ روسی در آخرین روزهای زندگی اش در سال 1910 مسکو را ترک کرد تا به زادگاهش " یاسنایا پالیانا" برود.


تولستوی از نویسندگان بزرگ و مشهور تاریخ روسیه به‌شمار می‌آید. رمانهای جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند. تولستوی در زمان زندگی خود در جهان سرشناس ولی بسیار ساده زیست بود. وی در جوانی در ارتش روسیه مشغول خدمت بود و به قفقاز فرستاده شد. بودن در جنگ و دیدن زجر و مشکلات مردمی که ناخوداگاه درگیر جنگ و جبر زمانه شده بودند تفکرات وی در داستان نویسی را شکل داد.
سرانجام او  در سال ۱۸۵۶ از ارتش کناره‌گیری می‌کند و به زادگاه خود بازمی‌گردد. پس از آن سفری شش‌ماهه را به قاره اروپا و کشورهای فرانسه،  انگلستان، آلمان، ایتالیا و سوییس آغاز می‌کند تا باشیوه زندگی، فرهنگ و باورهای مردم این کشورها آشنا شود. 


او از علاقمندان ادبیات و موسیقی فارسی نیز بود. تولستوي به موسيقي ايراني نيز علاقه زيادي داشت. به اعتقاد او اين موسيقي خيلي خوش آهنگ، صميمي و عامه‌فهم است. او مي‌نوسيد: «من با موسيقي شرقي آشنايي دارم. آهنگ‌هاي فارسي با وجود اينكه ساخت موسيقي اشان فرق دارد براي من كاملاً قابل فهم و دلنشين است. از اين رو فكر مي‌كنم كه موسيقي ما هم براي آنها كاملاً قابل فهم باشد. او از علاقمندان سعدی بود و در کتاب هایش از اندیشه ها و گفتار سعدی استفاده می کرد.تولستوی، مبارزات سوسیالیست‌ها و کمونیست ها را نیز در جهت برقراری دیکتاتوری پرولتاریا(کارگران)، مردود دانسته و به عنوان پرچمدار انسان‌دوستی و مخالف با جنگ و خون‌ریزی شناخته شده‌است.با این حال آثار او نیز، جاده‌صاف‌کن انقلاب ۱۹۰۵ روسیه نام گرفته‌است.


علاوه بر فشارهای حکومت، سخت‌گیری‌های پلیس تزاری و ضبط پیش‌نویس رمان‌هایش در سال ۱۹۰۸، مشکلات خانوادگی هم مزید بر آن شد. او چه در زمان حیات و چه تا کنون جز برترین نویسندگان ادبی روسیه و دنیا به شمار می‌رود. پس از تلاش‌های بسیار و نوشتن کتب ارزشمند، علیرغم شهرت جهانی، نا امید از بهبود وضعیت اجتماع در حالی که زیر فشار حکومت و کلیسای ارتدکس بود و با همسر خود نیز اختلاف داشت در آخرین روزهای حیات خود، همسر خود را ترک و به همراه دخترش و پزشک خانوادگی اش به‌سوی جنوب روسیه سفر کرد. این آخرین سفر تولستوی در هفتم نوامبر ۱۹۱۰ در ایستگاه راه‌آهن آستاپوفو و در 82 سالگی به پایان رسید. دو روز بعد، در زادگاهش به خاک سپرده شد.لحظه مرگ تولستویبا اینکه لئو تولستوی در زمان خود در اوج شهرت بود بسیار ساده زیست بود.

تصویری از اتاق خواب ساده تولستوی که در سال ۱۹۱۰ میلادی آنجا را ترک کرددسته بندی هابرچسب ها

  • ادبیات
  • نویسندگان ایرانی
  • روس‌ها
  • عکس تاریخی
  • مشاهیر جهان
  • نویسندگان خارجی
  • تاریخ جهان
  • تولستوی