خاطره جالب فرانسوا تروفو از شرکت در یک تجمع اعتراضی

1/10/2021, 3:54:17 PM

به گزارش سایت تاریخ جهان،فرانسوا تروفو، کارگردان پرآوازه فرانسوی و یکی از برترین فیلمسازان تاریخ سینمای جهان است که در ۶ فوریه ۱۹۳۲میلادی در پاریس دیده به جهان گشود. وی در فقر و تنگدستی به وسیله مادربزرگش بزرگ شد. او از کارگردان‌های بزرگ پیشروی موج نوی فرانسه- است که مردم بیشتر او را به خاطر فیلم چهارصد ضربه به یاد می آوردند.


این فیلم در زمرهٔ شاهکارهای سینمای دنیا و سه فیلم بلند آغازین موج نو قرار می‌گیرد.تروفو نویسنده یا همکار نویسنده فیلمنامه تمام فیلمهایی بود که خودش کارگردانی کرد. او در حمایت از روزنامه «خواست مردم» که ژان پل سارتر مدیریت آن را برعهده داشت و توسط مقامات مسئول توقیف شده بود در کنار ژان پل سارتر شزوع به فروختن روزنامه های توقیف شده در خیابان نمود. او درباره اتفاق جالبی که آن روز شاهدش بود می نویسد:


"پلیـس پس از آنکه ما را وادار به متفرق شدن کرد از ژان پل سارتر خواست که با او به کلانتری برود. ژان پل سارتر هـم دسـتور او را فوراً پذیرفت.

ظاهراً مأمور پلیس به این دلیل ژان پل سارتر را می‌خواست به کلانتری بـبرد و بـا مـن کاری نداشت چون من پیراهن سفید و کت و شلوار تیره پوشیده بودم و کراوات بر گـردن داشـتم. درحـالی‌که ژان پل سارتر یک اوورکت جیر کهنه پوشیده بود. تفاوت آشکاری بین افرادی که روزنـامه را بـرای گذران زندگی می‌فروختند و بالطبع بیشتر در خطر تعقیب و دستگیری بودند و آنها که به خـاطر اعـتقاداتشان اقـدام به این کار می‌کردند وجود داشت.

حوادث بعدی بـرداشت مـرا از ایـن موضوع تأیید می‌کرد. عابری که ژان پل سارتر را شناخته بود به مأمور پلیس نزدیک شد و گفت: شـما مـی‌خواهید یک برنده جایزه نوبل را توقیف کنید؟ در این موقع اتفاق عجیبی افتاد. مأمور بـازوی ژان پل سـارتر را رهـا کرد، قدم‌های سریعی برداشت و از گروه ما دور شد. با دیدن این صحنه به این نتیجه رسیدم کـه پلیـس آدمها را برحسب موقعیت ظاهری و اسم و رسمی که دارند در واقع جدا می‌کند."


پلیس در حال بازداشت ژان پل سارتر


روزی که فرانسوا تروفو در خیابان به نشانه اعتراض، روزنامه توقیف‌شده فروخت


تروفو در ۱۹۶۲میلادی به آمریکا سفر کرد و گفت‌وگویی ۵۰ ساعته با هیچکاک انجام داد که به صورت کتاب چاپ شد، این کتاب به اثری کلاسیک در شناخت سینما تبدیل شد و به زبان‌های بسیاری ترجمه شده است در ایران این کتاب به وسیله پرویز دوایی به زبان فارسی ترجمه شد.


سرانجام این نظریه‌پرداز معروف سینمای فرانسه در ۱۹۸۴میلادی با آنکه تنها ۵۲ سال داشت بر اثر بیماری سرطان دیده از جهان فرو بست. با وجود این که وی در میانسالی درگذشت اما از آن جهت که زود به شکوفایی رسیده بود، توانست تا آثار زیادی را خلق کند.
دسته بندی هابرچسب ها

  • سینما
  • مشاهیر جهان
  • تاریخ جهان
  • فیلسوف
  • تاریخ
  • فرانسوا تروفو
  • فیلم ساز
  • کارگردان
  • نویسنده
  • موج نو