لحظه اعدام رییس جمهور افغانستان به دست طالبان

۱۳۹۹/۱۲/۲ - ‏ ۱۲:۴۷:۱۶


به گزارش سایت تاریخ جهان، نجیب الله هفتمین رئیس‌جمهور افغانستان و آخرین رئیس‌جمهور حکومت جمهوری دموکراتیک افغانستان بود. با پایان جنگ شوروی در افغانستان و خروج نیروهای ارتش سرخ، مجاهدین افغان وارد کابل شدند و پس از یک در ۲۷ حمل ۱۳۷۱، نجیب‌الله به دفتر سازمان ملل در نزدیکی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان پناهند شد.


 او تا ۶ میزان ۱۳۷۵ و سقوط کابل در آن دفتر اقامت داشت تا آن‌که به‌دست طالبان از آن دفتر بیرون کشیده و به همراه برادرش ژنرال احمدزی به طرز فجیعی اعدام و جسدش به نمایش عمومی گذاشته‌شد. دکتر نجیب الله در یک عملیات فوق سری گنجینه طلای باختر را از موزه کابل به خزانه بانک مرکزی برد که دروازه ای به ارگ ریاست جمهوری دارد و امن ترین نقطه در کشور است انتقال داد .


 او هر قطعه از طلا را در میان پنبه پیچید و میان صندوقهایی کهنه گذاشت ودر گاوصندوق بانک مرکزی افغانستان و در یک زیر زمین سه طبقه ای که یک شاهکار معماری است قرارداد این زیر زمین با پیچیده ترین تدابیر امنیتی توسط یک شرکت المانی در زمان نادر خان ساخته شده بود. 

این گاو صندوق که توسط هفت قفل محافظت می شد .و برای بازکردن این گاو صندوق باید تمامی هفت کلید موجود باشد تا قفل ها به ترتیب باز شوند.اگر کلیدی بدون ترتیب به داخل قفلها انداخته شود،کلید داخل قفل گیر می کند و امکان باز شدن گاوصندوق از بین می رود.


 دکترنجیب شخصا صندوقها را مهرو لاک کرد و هفت کلید گاوصندوق را به هفت تن از معتمدان بانک ملی سپرد و از انها تعهد گرفت که درب گاو صندوق راجز برای رییس جمهور یا یک رهبر قانونی افغانستان به روی هیچ کس دیگری نگشایند . پس از آن کم کم شایعه گم شدن گنجینه باختر بالا گرفت،شماری می گفتند که روسها این گنجینه را با خود برده اند و شماری هم می گفتند که دکتر نجیب آنها را به روسها فروخته است. و این آوازه ها زمانی اوج گرفتند که حکومت دکتر نجیب سقوط کرد اما او درباره گنجینه باختر خاموشی اختیار کرد .

با فروپاشیدن تندیسهای بودا در بامیان دیگر امیدی برای مخفی ماندن گنجینه باختر وجود نداشت . طالبان چندین بار کوشش کردند که درب گاو صندوق را باز کنندو حتی خواستند که درب را منفجر سازند اما تمام کوشش های طالبان برای انفجار درب این گاو صندوق بی نتیجه ماند.


 سرانجام در دوم می سال2003میلادی،حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و اشرف غنی احمد زی، وزیر مالیه وقت به خزانه بانک مرکزی رفتند. آنها تصور می کردند که پشت این درها به ارزش نود میلیون دلار شمش های طلا خواهد بود و از اینکه به جز یک تن از هفت تنی که کلیدها را داشتند در افغانستان نبودند متخصصی از شرکت سازنده گاوصندوق از المان خواسته شده بود.


 اما در کنار 90 میلیون دلار شمش طلا ،صندوقهای فولادی با مهر دکتر نجیب الله وجود داشتند. وقتی این صندوقها گشوده می شوند سریانیدی با حیرت می بیند که گنجینه باختر میان آنها محافظت شده است .لحظه اعدام رییس جمهور افغانستان "دکتر نجیب الله" و برادرش توسط اعضای طالبان

کابل؛ سپتامبر 1996
دسته بندی هابرچسب ها

 • جنگ‌های خاورمیانه
 • کمونیسم
 • عکس تاریخی
 • تاریخ ادیان
 • قتل عام
 • ترسناک
 • جنگ داخلی
 • تاریخ جهان
 • تاریخ
 • افغانستان
 • طالبان