نامه انیشتین به خدا

9/14/2020, 5:10:59 PM

آلبرت اینشتین در این نامه که در تاریخ ۳ ژانویه ۱۹۵۴ میلادی از آمریکا برای اریک گوتکیند فرستاده بود، دیدگاه‌ها و افکار درباره خدا، مذهب و هویت یهودی و جستجوی انسان ابدی بیان کرده بود.


انیشتین، فیزیکدان نظری یهودی الاصل این نامه را در یک و نیم صفحه، خطاب به اریک گوتکیند (۱۹۶۵-۱۸۷۷ میلادی) فیلسوف یهودی آلمانی نوشته بود، که کتابی درباره معنویت یهودی منتشر کرده بود.نامه مشهور انیشتین به خدا


آلبرت اینشتین در این نامه نوشته شده است:‌ «کلمه خدا برای من مفهومی جز یک اصطلاح که محصول ضعف‌های انسانی نیست، ندارد. کتاب مقدس مجموعه‌ای از افسانه‌های قابل احترام [است]، اما هنوز بسیار ابتدایی است.»


وی دو ماه بعد از نوشتن این نامه به گوتکیند، در حالیکه ۷۵ سالگی خود را جشن می‌گرفت اعلام کرد «از نظر مذهبی عمیقا خداناباور» است.


«نامه اینشتن به خدا»‌ که پیش از این در سال ۲۰۰۸ میلادی در حراج «بلومسبری» در لندن به قیمت ۴۰۴ هزار دلار به‌فروش رفته بود در سال 2018 نزدیک به ۲ دو میلیون و نهصد هزار دلار در حراج کریستی نیویورک فروخته شد.نامه مشهور انیشتین به "اریک گوتکیند" که به "نامه به خدا" مشهور گشت.


در سال ۱۹۳۳ و در زمانی که آلبرت اینشیتن مشغول بازدید ایالات متحده آمریکا بود، آدولف هیتلر به قدرت رسید. با توجه به تبار یهودی خانواده اینشیتن، او به آلمان بازنگشت. او در ایالات متحده ماند و در سال ۱۹۴۰ موفق به اخذ شهروندی آمریکا شد.انیشتین در حال قسم خوردن برای حفظ منافع امریکا برای اخذ شهروندی آن کشور


در آستانه جنگ جهانی دوم او از نامه‌ای حمایت کرد که مخاطبش فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور وقت آمریکا بود و در آن به روزولت، در مورد توسعه بالقوه «بمب‌های جدید فوق‌العاده خطرناک» هشدار داده می‌شد و توصیه می‌کرد که ایالات متحده تحقیقات مشابهی را آغاز کند.


این موضوع نهایتاً منجر به پروژه منهتن شد. اینشیتن از متفقین حمایت کرد اما ایده استفاده از شکافت هسته‌ای به‌عنوان سلاح را به‌صورت عمومی محکوم می‌کرد. او به‌همراه فیلسوف انگلیسی، برتراند راسل بیانه‌ای را تحت عنوان بیانیه راسل–اینشتین امضا کرد که خطر سلاح هسته‌ای را متذکر می‌شد.کاریکاتوری از اینیشتین که بالهای صلح‌طلبی خودش را کنار انداخته‌است و شمشیری با عنوان «آمادگی» در دست دارد.دسته بندی هابرچسب ها

  • انیشتن
  • فلسفه
  • جنگ جهانی دوم
  • جنایات جنگی
  • هیتلر
  • تاریخ اروپا
  • نوابغ
  • متفقین