وسایل بازی بدست آمده از تمدن رود سند " هاراپا" متعلق به حدود 4000 سال قبل

11/29/2020, 7:28:21 PM


به گزارش سایت تاریخ جهان، تمدن دره سند یا تمدن "هاراپا" یکی از بزرگترین و قدیمی ترین تمدنهای بشر به حساب می آید.  

مردم این سرزمین در دوران باستان هزاران سازه ی شهری ساخته اند که هر کدام از آنها کیلومتر ها طول دارند . باستان شناسان و تاریخ دانان حدس می زنند ، تمدن سند از آنچه قبلا تخمین زده شده بود قدیمی تر است . 


بر پایه کشفیات کنونی ممکن است این تمدن قدمت هشت هزار ساله داشته باشد یعنی ۲۵۰۰ سال قدیمی تر از آنچه قبلا گفته شده بود، این می تواند به این معنی باشد که تمدن سند از تمدن مصر وبین النهرین که همیشه به عنوان گهواره تمدن بشر شناخته شده اند قدیمی تر باشد. (مانند تپه سیلک کاشان یا تپه مارلیک گیلان یا تمدن جیرفت و شهر سوخته)


با وجود داستانها وافسانه های تاریخی در ان ناحیه تمدن هاراپان نسبت به تمدنها دیگر مورد بی توجهی قرار گرفته است ، حتی دست نوشته های آنها هنوز به طور کامل رمز گشایی نشده و تحقیق های کاملی روی اشیا ء بی همتا بدست آمده نشده است .


دختر رقصنده یک تندیس کوچک بزنزی است که مربوط به 2500 سال قبل از میلاد مسیح است و در شهر باستانی موهن‌جو دارو( تپه مردگان) که پایتخت تمدن دره سند بوده است


تمدن سند اسم خود را از رودخانه سند که در امتداد آن تشکیل شده بود گرفته است . 


گسترش وسیع این تمدن در زمان عصر برنز بوده است و رودخانه سند در پیشرفت و گسترش این تمدن نقش اصلی و کلیدی داشته است. وسعت تمدن سند در عصر برنز از شمال هند و پاکستان به شرق ایران میرسد .  به نظر ما آید بین سال ۳۳۰۰ تا سال ۱۳۰۰ پیش از میلاد مسیح زمان پیشرفت و شکوفاتر این تمدن بود ولی محققانه دانشگاه خاراگپور هند با آزمایش کربن بر روی اشیا بدست آمده از سایت‌هایی این تمدن به این نتیجه رسیده اند که یک شکاف عمیق در درک کنونی ما از تمدن هاراپان وجود دارد . 


یکی از استاد های دانشگاه تکنولوژی خاراگپور می گوید: تحقیقات ما را به هشت هزار سال پیش میبرد ، به یکی از باشکوه ترین و کاملترین سیر تکاملی بشر در ساختمان سازی ،راه سازی و سیستم فاضلاب شهری در شبه قاره هند.
دسته بندی هابرچسب ها

  • باستان شناسی
  • تمدن‌های باستانی
  • تاریخ هندوستان
  • گنج
  • تاریخ جهان
  • رودخانه
  • هاپارا
  • اسباب بازی