کشاورزی در فضا

9/11/2020, 3:48:44 PM

تامین غذا در فضا چگونه خواهد بود؟

فضانوردان برای تامین غذا به بسته های غذایی مخصوص وابسته هستند که به صورت ویژه بسته بندی و به فضا ارسال می‌شود.  به ندرت در وعده های غذایی فضانوردان میوه و سبزیجات تازه پیدا می‌شود. اما تکنولوژی کشت داخلی در حال پیشرفت است و تلاش ها بر روی پیدا کردن موثر ترین روش کشت محصولات زراعی متمرکز شده است.

تامین غذای ماموریت های بلند مدت و دور از زمین یکی از چالش های اساسی در سفر های فضایی و کلونی سازی ماه و مریخ است. استفاده از غذاهای ویژه فضانوردان مثل غذاهایی که در حال حاضر برای ایستگاه فضایی ارسال می‌شود علاوه بر مشکلات ترابری در وضعیت روحی خدمه و فضانوردان نیز موثر است.

دانشمندان در پایگاه Neumayer-3 واقع در جنوبگان که مختص فعالیت های محققان آلمانی در قطب جنوب است در حال تحقیق روی پروژه EDENISS هستند. جایی که به دنبال راه حلی برای تامین غذای فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی و در آینده برنامه مسکونی سازی ماه و مریخ به صورت موثر، کم هزینه و سریع هستند.

فرایند کشت گیاهان در پروژه EDENISS هوازی و بدون خاک است؛ اشتباهی نشده است، کشت محصولات کشاورزی بدون خاک! در واقع حتی برای کشت بر روی زمین هم یکی از چالش های اساسی خاک و زمین مناسب است. روشی که در آن بتوان خاک را از فرایند کشت حذف کرد می‌تواند به عنوان روش جایگزین در طیف وسیعی از ماموریت ها مورد استفاده قرار گیرد.


محصولات کشاورزی پروژه ادنیس در قطب جنوب


کشت گیاهان بدون خاک

در این روش محصولات زراعی مواد مغذی را از طریق ریشه ها و آبی که به صورت مه به آن ها اعمال می‌شود دریافت می‌کنند. سبزیجات کشت شده در قفسه ها و به صورت یک مزرعه عمودی رشد داده می‌شوند. کل سطح زیر کشت این گلخانه آزمایشی 12.5 متر مربع است. تقریبا تمامی کنترل های گلخانه بجز کاشت بذر، برداشت و هرس کردن که باید با دست انجام شود را می‌توان از راه دور و در مرکز هوافضای آلمان واقع در شهر برمن انجام داد.

برای رشد گیاهان در این روش از بلوک های ساخته شده از پشم سنگ استفاده می‌شود. پشم سنگ بافتی مشابه پشمک دارد. بذر های خیار و گوجه قبل از انتقال به قفسه های مزرعه عمودی برای مدت دو هفته در این بلوک هایی که در آب و مواد مغذی خیس شده اند رشد میکند و جوانه می‌زنند.

بعد از درآمدن ریشه ها، بلوک های پشم سنگ که بذر در آن رشد کرده به قفسه ها منتقل می‌شود. عمل گرده افشانی برای گیاهان نیز به صورت مصنوعی انجام می‌شود. مخزن کشت EDENISS در قطب جنوبدسته بندی هابرچسب ها

  • قمر
  • اکوسیستم
  • مریخ
  • منظومه شمسی
  • سلامت
  • زیست شناسی
  • دانشمند
  • کشاورزی